May 19, 2014

Jak rozpocząć karierę freelancera i być swoim własnym szefem

Jeżeli chcesz mieć w pracy wolność, powinieneś rozpocząć karierę freelancer.

Kariera wolnego strzelca nie tylko pozwoli ci na elastyczność i niezależność finansową, ale sprawi, że to ty będziesz swoim własnym szefem!

Będziesz wykonywał swoje własne polecenia, podejmował samodzielne decyzje i pracował w tempie, które uznasz za stosowne, nie będąc zależnym od kogokolwiek.

Oto rady, jak zacząć karierę wolnego strzelca i stać się swoim własnym szefem, aby móc wieść życie swoich marzeń.

 

Join Galilea3, become a freelancer and be your own boss

 

5 prostych porad dla freelancera u progu kariery

Rozpoczęcie kariery wolnego strzelca może wydawać się niezwykle trudnym zadaniem, jako że wiąże się wieloma wyzwaniami. Możesz jednak uczynić to zadanie nieco prostszym, jeżeli zastosujesz się do tych oto kilku prostych rad.

 

1. Odnajdź swoją pasję

Pierwszym krokiem ku karierze freelancera jest znalezienie pracy, którą się pokocha.  Pasja jest tym, co nada Twojej karierze wolnego strzelca pęd i pozwoli przejść suchą stopą przez trudne sytuacje, z którymi możesz się zetknąć na początku.

Upewnij się, czy ścieżka kariery zgodna z Twoimi zainteresowaniami ma potencjał komercyjny i czy jest na nią popyt na rynku. Jeżeli na przykład zdecydujesz się rozpocząć karierę freelancera pisząc, projektując czy programując, to możesz być pewien zainteresowania ze strony klientów.

 

2. Przygotuj się

Dokonaj samooceny, określ swoje wyjątkowe umiejętności, rozwijaj je i szlifuj. Twoje oddanie i poświęcenie są czynnikami decydującymi o Twoim sukcesie, a samodyscyplina pomoże Ci dać z siebie to, co najlepsze.

Skompletuj narzędzia, których potrzebujesz, aby dobrze wykonać pracę – stwórz portfolio, zainwestuj w sprzęt i technologie, a także zdobądź zawodowe uprawnienia, jeżeli są wymagane w Twoim zawodzie.

 

3. Wyznaczaj sobie cele

Jako freelancer będziesz musiał zarabiać więcej pieniędzy niż w pracy na etacie, z uwagi na to, że będziesz musiał wliczyć w usługę swoje wydatki, a przy tym może się zdarzyć, że całymi dniami nie będziesz mieć zleceń.

Dlatego też zawsze warto mieć plan i wyznaczać sobie cele. Ustal ile zleceń miesięcznie jesteś w stanie wykonać i jakie stawki uznajesz za satysfakcjonujące. Wyznaczaj sobie cele w perspektywie np. miesiąca i staraj się je osiągać.

 

4. “Sprzedawaj” siebie

Uczyń z siebie markę i sprzedawaj usługi potencjalnym klientom. Początkowo możesz pracować za niższe stawki czy wręcz za darmo, aby skompletować swoje portfolio i zdobyć doświadczenie zawodowe, jak również wartościowe referencje.

Przekonaj klienta, że jesteś doświadczony i pokaż im dowody swoich wcześniejszych pomyślnie zakończonych prac. Reklamuj się w mediach społecznościowych i oferuj usługi w serwisach dla freelancerów.

 

5. Stwórz sieć i zdobywaj zlecenia

Uczestnicz w lokalnych wydarzeniach networkingowych i nawiązuj kontakty z potencjalnymi klientami, przedstawiaj się i posługuj się marketingiem szeptany aby zareklamować swoje usługi. Współpracuj w sieci z innym freelancerami, aby nawiązać współpracę i otrzymać pomoc.

Szukaj zleceń w popularnych serwisach ogłoszeniowych i zgłaszaj się do nich. Rozwijaj i utrzymuj relacje z klientami.

 

Pamiętaj, że powyższe rady dotyczące początków pracy freelancera nie będą skuteczne, jeżeli nie zadbasz o jakość wykonywanej przez siebie pracy.

 

Sukces w karierze freelancera jest możliwy wyłącznie wówczas, gdy zbudujesz sobie opinię osoby dotrzymującej terminów i przestrzegającej zasad etyki zawodowej.

 

Będąc freelancerem jesteś swoim własnym szefem i to na Twoich barkach spoczywa pomyślność Twojej kariery.

0 Comments

Post Your Comments

=